Your Qna     New Questions     About Qna
EQNA is a growing interactive people-knowledge network with more than 120,000 questions and 450,000 answers from over 55,000 members worldwide. With all friendly functions, EQNA will be a fun place to join, share and discover knowledge, an open net space allowing you to connect with other people having specialized knowledge or ones with same interests to yours. EQNA login features secured logins using Twitter and Facebook enable you to place questions without sharing your personal information to us. Lets get out and join our community today!
Ask a Question
Mike

how much does food cost where u live?

list the place you live and then how much these items cost and any others you want to add. i live in hawaii and these are our prices.gallon of milk - 5.00 apple pound- 1.50 loaf of bread- 2.50 margarine-1.57chicken breast pound- 2.75 eggs dozen-3.00
2 Cents:

Near Seattle WA
gallon of milk -
Whole Milk 2.00 to 3.29 a gal
2% Milk 2.99 to 3.29 a gal
apple pound-
Apples Fuji Large 1.00 each
Apples Gala Small $0.68/each
Apples Honeycrisp 3.99/each
Apples Gala Prepacked - 3 Lb 3.99 (1.33/lb)

loaf of bread-
Oroweat Country Whole Wheat Grain Bread - 24 Oz 3.89
Coast To Coast Deli Heartland Style 100% Whole Wheat Bread - 24 Oz 1.99

margarine -
89 cents a pound up to 11.38 a pound, depending on the brand.

chicken breast pound -
3.49 lb, boneless and skinless.

eggs dozen -
Large AA Eggs - 12 Count $2.69 on sale saving .80 so.. $3.49 reg.
Extra large on sale for $2.50 if you buy two for $5.00.. 2.69 regular price.

?mom?:

I live in california
gallon of milk is about 4$ but you can buy 2 gallons for about 6$, its a special
loaf of bread is anywhere from 1$ to 4$ depending on the brand
apples are about 1$ a pound
margarine around 2$ a pound depending on brands and sales
chicken breasts around 3$
eggs about 2$

Mike:

actually i'm moving to orange county this summer could you let me know a little about it.

Agave:

Pretty much the same here...Eggs are a little cheaper but not much...I'm in Michigan:)

Skullz5:

rats i just tossed it out to-milk 3.00 and up this is arizona bread 99 cents and up canned veg's you are lucky if you get 2 for a dollar these past few weeks were sales but they do not last long.

Mike:

here a can of green beans is 1.19 and onsale cheapest is like .89 thats at holiday time.

Pete:

That sounds about right for Maine. Our food tends to be higher than some states because of trucking costs.

Beth:

I'M FROM MALAYSIA.
GALLON OF MILK - RM5.00
APPLE - RM0.89/KG
LOAF OF BREAD - RM2.90
MARGARINE - RM6.00
CHICKEN BREAST - RM2.20/KG
EGG - RM0.30/EACH (RM3.60/DOZEN)
HAWAII IS A PEACE PLACE... I LIKE IT

Texas Girl:

i know that if you live in fl, the prices go up during snowbrid season, its really sucks for the locals, and us also if we are there for vacation. we take as much as we can for our vacation

Answer:
Text ColorBackground Color
BoldItalicUnderline
LeftCenterRightJustify
Ordered ListBulleted List
IndentOutdent
Horizontal Rule
SubscriptSuperscript
HyperlinkImage
Design ModeDesign
Html ModeHtml
 

Top Question And Answer